2016 Fun Run Results

The Fort Bend Optimist Club Sugar Land held its 34th  Annual Fun Run / Walk on November 6, 2016.  Over $20,000 was raised in Sponsor support and Runner / Walker Registrations.  Over $8,000 in merchandise and services were donated by our Sponsors and Supporters and were given away in a drawing and Silent Auction at the end of the race.

The proceeds go to fund various youth related projects in Fort Bend County.  The largest project is the College Scholarship Program in which we give to a graduating senior in each of the High Schools $1,000 payable to the University/College they are planning on attending.

One hundred twenty (120) registered for the event this year.
Please join us next year – and check out our Facebook page here for photos and updates.

Results By Race Management Systems, Inc.


5K Fun Run Times
Female Overall Winners
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lexi Harkrider 1621 14 5 21:48.4 21:48.4
Female 14 and Under
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Emily Troutman 1646 14 22 27:06.7 27:08.9
2 Emi Lam 1626 14 36 31:55.7 32:10.6
3 Anna Ruiz 1640 14 42 32:39.9 32:43.0
4 Lexi Vance 1666 14 46 37:02.2 37:02.2
5 Meera Borle 1684 14 47 37:08.6 37:15.4
Female 15 to 19
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kayla Hamann 1620 15 10 22:57.3 22:58.4
2 Piaman Jhattu 1690 15 14 24:17.1 24:23.0
Female 30 to 39
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lauren Valentino 1697 38 6 21:52.0 21:52.0
2 Ashley Garza 1616 30 16 24:39.8 24:40.5
3 Alice Boss 1603 30 32 29:58.1 30:03.6
4 April Davis 1608 30 54 43:43.9 43:44.9
Female 40 to 49
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stephanie McGinnis 1633 40 23 28:16.1 28:18.0
2 Michel Fritzer 1614 40 30 29:43.8 29:47.8
3 Jaswinder Rains 1692 45 31 29:43.9 29:45.6
4 Pert Mosley 1661 40 38 32:15.8 32:17.8
5 Donna Lam 1625 40 41 32:32.1 32:46.6
6 Anima Pundeer 1683 40 53 42:47.1 42:54.4
Female 50 to 59
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cathy Bartczak 1653 50 49 39:54.4 39:54.4
2 Margo-Ellen Gillman 1617 50 50 40:14.1 43:36.0
3 Mary Sultan 1644 50 51 42:40.8 42:44.2
4 Cynthia Severson 1677 50 56 44:40.8 44:48.9
5 Reitz Lesa 1689 50 59 46:15.2 46:27.9
Female 60 to 69
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nancy Coselli 1605 60 45 33:54.7 34:02.9
Male OVERALL Winners
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 CARSON SLATER 1686 14 1 17:37.1 17:37.1
Male 14 and Under
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brandyn Hamann 1619 14 3 20:48.1 20:48.1
2 Christian Lewis 1629 14 12 23:54.9 23:58.2
3 Ryan Bartczak 1652 14 13 24:03.1 24:04.2
4 JOEY PALATKA 1700 13 24 28:27.6 28:35.4
5 Ethan Davis 1609 14 33 30:37.9 30:38.2
6 Michael Fritzer 1615 14 37 32:02.9 32:06.5
7 HUNTER PALATKA 1699 14 48 39:46.6 39:56.1
8 Unknown Partic. 1693 1693 52 42:46.4 42:53.9
9 Zachary Davis 1610 14 55 43:50.2 43:50.6
Male 15 to 19
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jayman Jhattu 1688 16 9 22:54.0 22:55.6
2 Jake Berry 1602 15 21 26:40.1 26:41.6
Male 20 to 29
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jack Karonika 1681 20 43 33:01.4 33:09.0
Male 30 to 39
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Rubin 1671 30 8 22:15.7 22:19.7
2 Travis Stoner 1643 30 11 23:16.4 23:19.3
3 Jon Mendez 1635 30 17 24:58.9 25:00.0
4 Andrew Leslie 1627 30 19 26:34.7 26:38.8
Male 40 to 49
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bryan Lewis 1630 40 2 19:44.6 19:44.6
2 Jandeep Singh 1687 40 4 21:18.2 21:19.7
3 Kevin Hwang 1623 40 15 24:29.8 24:32.8
4 Tom McGinnis 1634 40 18 25:09.8 25:12.5
5 Glenn Pringle 1637 40 39 32:24.0 32:40.4
Male 50 to 59
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Malcolm Reitz 1690 50 14 24:17.1 26:46.9
2 Samuel Rubbico 1639 50 20 26:38.2 24:23.0
3 Jon Sultan 1645 50 25 28:40.1 28:42.6
4 Norman Lew 1628 50 28 29:21.7 29:30.2
5 Adrian Roche 1678 50 40 32:26.3 32:33.3
6 Mike Mosley 1660 50 57 45:32.3 45:44.0
7 Varun Gupta 1618 50 58 46:10.4 46:12.5
Male 60 to 69
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rudy Justice 1624 60 7 21:56.0 21:56.9
2 Terry Stoner 1642 60 26 28:54.1 28:59.6
3 Brian Darling 1606 60 27 29:10.0 29:14.8
4 Tom Parr 1682 60 35 31:51.3 31:55.1
5 Ron Rich 1698 60 44 33:19.7 33:25.2
Male 70 and Over
Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Larry Lindeen 1657 70 29 29:33.1 29:36.5
2 James Michael 1694 70 34 30:40.4 30:40.4

Trophies were given for overall winner, 1st, 2nd and 3rd place in each age group in the 5K Run.

All registrants were eligible for drawings with multiple winners of gift certificates, dining and fast food meals, golf, tennis, massages, and other merchant donated amenities.

Annual Fun Run/Walk

Held the first Sunday of November each year  •  8:30 AM
Sugar Land Memorial Park
Pavilion at Sugar Land Memorial Park

Location

Sugar Land Memorial Park/Pavilion is located along the Brazos River between US59 and University Blvd. The Park entry and pavilion for registration is located near the intersection on University Blvd. and Commonwealth. The 5 kilometer race will be on a level course from the Pavilion to the UH Sugar Land campus and back to the Pavilion. Click here for park information.

The park provides ample free parking and restrooms are available on-site.

About the Fort Bend Optimists

The annual Fun Run/Walk is the primary fundraiser for our Youth Scholarship Program, and many other “Friends of Youth” programs FBOC has provided to the local community for more than 30 years. The Optimists award a scholarship to every area high school in FBISD. In addition, FBOC has a Student Appreciation banquet, oratorical and essay contests, sponsors a Boy Scout troop, and much more. The Optimists have enjoyed the support of local merchants, professionals and citizens in our community.

Event Questions?

Race Director:
Bill Johnson 281 734 3349  •  rxrelo@aol.com

IMG_1483

Top